
Sjedinjene Američke Države i Kina završile su dvodnevne trgovinske pregovore u Ženevi s pozitivnim ishodom, najavljujući objavu zajedničke izjave tijekom dana. Dužnosnici obiju strana istaknuli su značajan napredak i postignut konsenzus, uz dogovor o pokretanju novog foruma za gospodarski dijalog.
Američki dužnosnici naglasili su kako su pregovori bili usmjereni na smanjenje trgovinskog deficita SAD-a, dok su kineski predstavnici opisali susret kao „iskren, dubinski i konstruktivan“. Potpredsjednik kineske vlade He Lifeng najavio je da će zajednička izjava biti objavljena iz Ženeve u ponedjeljak, a zamjenik ministra trgovine Li Chenggang poručio je da će donijeti “dobre vijesti za svijet”, koristeći poslovicu: “Ako je jelo ukusno, vrijeme posluživanja nije važno.”
Pozitivan ton, ali bez detalja o carinama
Iako detalji još nisu objavljeni, američki ministar financija Scott Bessent i trgovinski predstavnik Jamieson Greer opisali su pregovore kao produktivne, s vidljivim pomakom u odnosima dviju najvećih svjetskih ekonomija. Nisu, međutim, odgovorili na pitanja o mogućem ukidanju visokih međusobnih carina – 145% na kinesku i 125% na američku robu.
Greer je istaknuo da bi postignuti dogovor mogao pridonijeti smanjenju američkog globalnog trgovinskog deficita, koji trenutno iznosi 1,2 bilijuna dolara. “Napredak koji smo ostvarili pokazuje da razlike možda nisu bile toliko duboke kao što se mislilo”, rekao je Greer.
WTO pozdravlja dogovor, slijedi uspostava novog foruma
S kineske strane, He Lifeng je izrazio zadovoljstvo razvojem događaja, naglasivši spremnost na daljnji dijalog. Nakon sastanka, susreo se i s direktoricom Svjetske trgovinske organizacije Ngozi Okonjo-Iwealom, koja je izrazila zadovoljstvo ishodom te pozvala obje strane da nastave s ublažavanjem trgovinskih napetosti.
Dogovor uključuje i uspostavu novog mehanizma za gospodarska savjetovanja, čiji će detalji uskoro biti definirani. Iako je WTO ranije presudio protiv američkih carina iz vremena administracije Donalda Trumpa, slučajevi su zapeli zbog blokade imenovanja sudaca u žalbenom tijelu – što i dalje ostaje neriješeno pitanje u međunarodnoj trgovinskoj arbitraži.
Zajednička izjava, čiji se sadržaj s nestrpljenjem očekuje, trebala bi dodatno pojasniti smjer budućih odnosa SAD-a i Kine na globalnom gospodarskom planu.