Crkva u svijetuReligija

IZBOR NOVOG PAPE Parolin i Tagle favoriti

Dvojica kurijalnih kardinala – Talijan Pietro Parolin i Filipinac Luis Antonio Tagle – ističu se kao glavni favoriti za novog poglavara Rimokatoličke Crkve, uoči sutrašnjeg početka konklave, prema mišljenju analitičara, prenosi Hina.

Iskusni vatikanski diplomat kardinal Pietro Parolin, koji je gotovo cijeli pontifikat pape Franje obnašao dužnost državnog tajnika – drugu najvišu funkciju u Vatikanu – smatra se jednim od najozbiljnijih kandidata. Sedamdesetogodišnji Parolin poznat je po staloženosti, diplomatskoj vještini i suptilnom smislu za humor, a istodobno govori više jezika i ima bogato iskustvo u radu na različitim kontinentima – uključujući Aziju, Bliski istok i Latinsku Ameriku.

Kao državni tajnik imenovan 2014., Parolin je igrao ključnu ulogu u obnovi diplomatskih odnosa između SAD-a i Kube te u postizanju značajnog sporazuma s Kinom o imenovanju biskupa. Blisko je surađivao s papom Franjom, bio dio savjetodavne skupine kardinala, te je dobro upućen u rad Rimske kurije – središnje uprave Svete Stolice.

Pietro Parolin

Njegova umjerenost u stajalištima o društvenim pitanjima te dosadašnja uloga u Vatikanu sugeriraju da bi, u slučaju izbora za papu, kardinal Pietro Parolin mogao nastaviti smjerom koji je zacrtao njegov prethodnik, papa Franjo. Istodobno, pojedini izvori vjeruju da bi Parolin mogao imati ključnu ulogu u izgradnji mostova među različitim strujama unutar Crkve.

“Iako je najpoznatiji među kardinalima, nije sigurno hoće li mu ta vidljivost pomoći u postizanju konsenzusa – mogla bi mu i odmoći”, rekao je za AFP jedan vatikanski izvor koji je želio ostati anoniman.

Isti izvor napominje kako Parolin nikada nije obnašao pastoralne dužnosti te da rijetko javno iznosi stavove o društveno osjetljivim temama. “Zadržao se unutar institucionalnog okvira i teško je razaznati njegova osobna uvjerenja, što bi mogla biti njegova slabost”, dodao je.

Kada ga je papa Franjo imenovao državnim tajnikom 2014. godine, Parolin je sa svojih 58 godina bio najmlađa osoba na toj funkciji još od 1929., kada je tada 53-godišnji Eugenio Pacelli – kasniji papa Pio XII. – preuzeo istu dužnost.

Kardinal Pietro Parolin, vrsni vatikanski diplomat tečan u francuskom, engleskom i španjolskom jeziku, poznat je kao suzdržan i oprezan govornik, za razliku od često izravnijeg pape Franje. Upravo zbog toga često je preuzimao ulogu smirivanja situacije nakon papinih kontroverznih izjava, poput onih o ratu u Ukrajini, koje su izazvale negativne reakcije i u Kijevu i u Moskvi.

Parolin je imao ključnu ulogu u diplomatskom približavanju SAD-a i Kube 2014., kao i u postizanju povijesnog sporazuma s Kinom 2018. godine o imenovanju biskupa – sporazum koji je kasnije obnovljen. Iako je ovaj dogovor doveo do poboljšanja odnosa, izazvao je oštre kritike konzervativaca, koji tvrde da su njime žrtvovani kineski katolici prisiljeni djelovati u ilegali. Parolin zagovara sličan model suradnje i s Vijetnamom.

Rođen 17. siječnja 1955. u pobožnoj obitelji u blizini Venecije, Parolin je s 14 godina ušao u sjemenište. Nakon što je zaređen za svećenika u 25. godini, nastavio je obrazovanje u Rimu, gdje je stekao doktorat iz kanonskog prava te započeo diplomatsku karijeru u službi Svete Stolice 1986. godine. Tijekom četiri desetljeća službovao je u Nigeriji, Meksiku, Ruandi i Venezueli.

Unatoč rezerviranosti u vezi društvenih tema, javno je izjavio da svećenički celibat nije dogma te 2023. godine osudio pokušaj povezivanja seksualnog zlostavljanja s homoseksualnošću kao “neobranjiv”. Ipak, ostaje čvrst protivnik pobačaja i surogatstva te zastupa tradicionalno crkveno učenje o spolu.

Kardinal Luis Antonio Tagle – “Azijski Franjo”

Među istaknutim kandidatima za novog papu nalazi se i filipinski kardinal Luis Antonio Tagle, poznat po karizmi, pastoralnoj bliskosti s vjernicima i zalaganju za marginalizirane. Često ga se naziva “azijskim Franjom” zbog njegove blizine s pokojnim papom i sličnih stajališta o siromaštvu, migracijama i potrebi ponizne Crkve.

Rođen 1957. u radničkoj obitelji nedaleko Manile, Tagle je zaređen za svećenika 1982., a 2011. imenovan nadbiskupom glavnog filipinskog grada – jedne od najutjecajnijih biskupija u Aziji. Kardinalom ga je proglasio Benedikt XVI. 2012. godine.

Vjernicima blizak i srdačan, Tagle je poznat po razgovorima s ljudima nakon mise i gestama poput večera s prosjacima. Njegov misionarski duh dodatno je došao do izražaja 2019., kada ga je papa Franjo imenovao na čelo vatikanskog Dikasterija za evangelizaciju, a 2022. i “pro-prefektom” s odgovornošću za nova crkvena područja.

Iako se teško privikavao na protokole Rima i jezične barijere – šaljivo je primijetio da “muči Talijane” kada govori njihovim jezikom – Tagle i dalje ostaje jedna od najvoljenijih i najprepoznatljivijih crkvenih osoba u Aziji, gdje katoličanstvo doživljava rast.

Luis Antonio Tagle

Luis Antonio Tagle, poznat po svojoj srdačnosti i elokventnosti, ističe se umirujućim glasom, sposobnošću da se nasmije vlastitim šalama i otvorenošću u propovijedima. Njegova jednostavnost očituje se i u svakodnevnim situacijama – jednom je, primjerice, zaboravio ponijeti svećenički ovratnik na službeni sastanak.

Kao nadbiskup Manile, Tagle je otvoreno kritizirao brutalni rat protiv droga koji je vodio tadašnji predsjednik Rodrigo Duterte. U pastoralnom pismu iz 2017. godine jasno je poručio: “Ne smijemo dopustiti da uništavanje života postane normalno. Ne možemo ubijanjem vladati zemljom.”

Zalagao se za ponizniju i osjetljiviju Crkvu, spremnu slušati brige svojih vjernika. Na vatikanskom samitu 2019. o zlostavljanju djece u Crkvi, Tagle nije štitio instituciju, već je otvoreno priznao odgovornost biskupa: “Naš izostanak odgovora na patnju žrtava, pa čak i zataškavanje skandala kako bi se zaštitili počinitelji i institucija, ostavio je duboke rane.”

Unatoč njegovoj iskrenosti, Tagle se i sam našao pod povećalom zbog nedovoljno jasne uloge u slučaju belgijskog svećenika Luka Delfta, koji je unatoč ranijoj osudi za seksualno zlostavljanje djece radio za Caritas Internationalis u Srednjoafričkoj Republici. Tagle je od 2015. do 2022. bio predsjednik te organizacije, a papa Franjo je 2022. smijenio čitavo vodstvo Caritasa nakon što su vatikanski revizori uočili ozbiljne propuste u upravljanju.

Ipak, papa Franjo nije izgubio povjerenje u Taglea, koji je 2022. i 2023. služio kao Papin izaslanik na važnim međunarodnim crkvenim događanjima – u Bangkoku i Demokratskoj Republici Kongo.

Unatoč visokoj poziciji, Tagle ostaje skroman. U intervjuu iz 2018. izjavio je: „Da sam ja Bog, ne bih sebe izabrao za biskupa ili kardinala. No, budući da nisam Bog, vjerujem da On u meni vidi nešto što ja ne vidim – i tome se moram prepustiti.”

Vezani članci

Back to top button