HNŽVijesti

Marija Buhač posjetila manastir Žitomislić i najavila potporu uređenju kompleksa

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač posjetila je danas pravoslavni manastir u Žitomislićima, posvećen Blagovijesti Presvete Bogorodice.

Domaćin posjeta bio je iguman Danilo Pavlović, koji je predsjednicu Vlade proveo kroz poznati manastirski kompleks koji obuhvaća crkvu, samostan i muzej. Tom ju je prigodom upoznao sa životom srpske pravoslavne zajednice u Žitomislićima, kao i s izazovima s kojima se susreću.

Manastir Žitomislić jedan je od najstarijih manastira u Bosni i Hercegovini. Izgrađen je 1566. godine, smješten nedaleko od Neretve i magistralne ceste M17, a danas ima status nacionalnog spomenika BiH. Posebnu vrijednost kompleksu daje i Muzej u kojem se čuva zbirka ikona, rukopisnih knjiga i drugih crkvenih predmeta.

Buhač je istaknula kako je odnos sa srpskom pravoslavnom zajednicom u dolini Neretve primjer suživota koji se gradi povjerenjem.

„U BiH, tako i u HNŽ-u, žive tri konstitutivna naroda i imaju zajamčena, nepovrjediva prava koja im jamče čuvanje i njegovanje svih odrednica nacionalnoga identiteta, političku i svaku drugu ravnopravnost”, poručila je Buhač.

Iguman Danilo upoznao je predsjednicu Vlade s planovima dodatnog uređenja i održavanja manastirskog kompleksa, a Buhač je najavila financijsku potporu iz predviđenih proračunskih sredstava.

www.brotnjo.ba

Vezani članci

Back to top button