
Međunarodni praznik rada, poznat i kao Prvi maj, obilježava se svake godine 1. svibnja kao simbol radničke solidarnosti, borbe za pravedne radne uvjete i društvenu jednakost. Iako danas mnogi taj dan povezuju s neradnim danom, proslavama i okupljanjima, njegova povijest duboko je ukorijenjena u borbama radnika za osnovna prava i dostojanstvo na radu.
Povijesni počeci u Chicagu
Korijeni praznika rada sežu u Sjedinjene Američke Države, točnije u Chicago, gdje je 1. svibnja 1886. godine oko 400.000 radnika započelo veliki štrajk zahtijevajući osmosatno radno vrijeme. Do tada, radni dani su često trajali i do 16 sati, uz loše uvjete i niska primanja. Štrajk je u Chicagu trajao nekoliko dana i kulminirao 4. svibnja u krvavom događaju poznatom kao Haymarketski masakr, kada je tijekom mirnog prosvjeda eksplodirala bomba, a uslijedili su oružani sukobi u kojima su poginuli radnici i policajci. Više sindikalnih vođa tada je uhićeno i osuđeno, a četvorica su pogubljena.
Ovaj tragični događaj snažno je odjeknuo diljem svijeta, te je postao simbol borbe radnika za svoja prava i slobode.
Osnivanje Međunarodnog praznika rada
U znak sjećanja na žrtve Haymarketa, Druga socijalistička internacionala je 1889. godine na kongresu u Parizu proglasila 1. svibnja Međunarodnim praznikom rada. Cilj je bio promicati ideju osmosatnog radnog vremena i potaknuti radničku solidarnost širom svijeta. Prvo obilježavanje dogodilo se 1890. godine u mnogim europskim gradovima, a od tada se tradicija proširila globalno.
Praznik rada u bivšoj Jugoslaviji i Hrvatskoj
U zemljama bivše Jugoslavije, uključujući Hrvatsku, Prvi maj je imao snažno značenje tijekom 20. stoljeća. Bio je državni praznik, proslavljan radničkim povorkama, skupovima i velikim javnim manifestacijama. Posebnu simboliku imao je za komunističke režime, koji su isticali vrijednosti rada, zajedništva i jednakosti.
I nakon osamostaljenja Hrvatske, 1. svibnja ostao je državni praznik i neradni dan, a njegova proslava i dalje uključuje okupljanja, govore sindikalnih vođa te tradicionalna druženja građana, često uz grah i glazbu.
Današnje značenje
U suvremenom kontekstu, Međunarodni praznik rada ostaje prilika za podsjećanje na važnost radničkih prava, borbe protiv eksploatacije i promicanja socijalne pravde. U vrijeme sve izraženijih izazova – od nesigurnih oblika zapošljavanja do neravnoteže između rada i privatnog života – ovaj praznik podsjeća na nužnost trajnog dijaloga između radnika, poslodavaca i država.
Iako se metode borbe mijenjaju, temeljna poruka ostaje ista: dostojanstven rad temelj je svakog pravednog i razvijenog društva.