
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, na čelu s ministrom Adnanom Delićem, u suradnji s UNICEF-om i drugim relevantnim dionicima, pokrenulo je proces razmatranja mogućnosti uvođenja univerzalnog dječjeg doplatka u Federaciji BiH.
Univerzalni dječji doplatak podrazumijeva pravo svakog djeteta na financijsku potporu, neovisno o imovinskom statusu obitelji. Iz Ministarstva ističu kako je pravo svakog djeteta na podršku i skrb države neupitno. Međutim, važeći Zakon o materijalnoj potpori obiteljima s djecom tretira dječji doplatak kao mjeru borbe protiv siromaštva, pri čemu pravo ostvaruju samo obitelji koje ispunjavaju određene imovinske uvjete.
„To ne znači da kao društvo ne težimo širem obuhvatu i pravednijem modelu podrške. Kroz studiju o mogućnostima univerzalnog dječjeg doplatka nastojimo pronaći rješenja koja bi omogućila da pravo ostvari, ako ne sva djeca, onda barem što veći broj djece u Federaciji“, poručuju iz Ministarstva.
Trenutno doplatak prima 62.077 djece, a za tu je namjenu u ožujku izdvojeno 15.668.435 KM. Početkom 2025. godine, uz povećanje minimalne plaće, iznos doplatka povećan je na 190 KM.
Početne analize usmjerene su na prilagodbu postojećeg sustava u cilju postizanja univerzalnijeg modela. Trenutačni sustav, koji uključuje prihodovni cenzus, ograničava pristup doplatku isključivo na obitelji u teškoj ekonomskoj situaciji.
Iskustva drugih zemalja pokazuju kako, osim potpuno univerzalnih modela, postoje i tzv. kvazi-univerzalni modeli. Oni u obzir uzimaju dodatne kriterije poput dobi djeteta, prihoda kućanstva, tipa obitelji (npr. samohrani roditelji), broja djece, zdravstvenog stanja i radnog statusa roditelja. Takvi modeli predstavljaju kompromis između univerzalnih vrijednosti, političkih prioriteta i financijskih mogućnosti, uzimajući u obzir i povijesni, kulturni, politički i društveni kontekst zemlje.
Iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike ističu kako su analize iskustava iz drugih zemalja pokazale da većina europskih država teži univerzalnom ili stopostotnom obuhvatu dječjim doplatkom.
„Kako bi se oblikovao optimalni model za Federaciju BiH, uz uvažavanje inozemnih iskustava, analiziraju se i financijski troškovi različitih modela (kvazi) univerzalnog dječjeg doplatka. Ti troškovi uspoređuju se s proračunskim kapacitetima Federacije i županija, kao i s kapacitetima nadležnih institucija – poput centara za socijalni rad i općinskih službi – za administraciju pojedinih modela. Na temelju provedenih analiza i razrađenih scenarija, Ministarstvo će predložiti najprimjerenije rješenje za Federaciju BiH“, navode iz Ministarstva.
Jačanje podrške obiteljima i djeci
Naglašavaju da univerzalni dječji doplatak značajno smanjuje rizik od siromaštva, povećava pristup obrazovanju i zdravstvenim uslugama te dugoročno doprinosi razvoju ljudskog kapitala i ekonomskoj stabilnosti zemlje.
Prošle godine Ministarstvo je, u okviru natalitetne politike, po prvi put uvelo jednokratnu novčanu potporu za svako novorođeno dijete u iznosu od 1.000 KM. Ovom mjerom obuhvaćeno je gotovo 16.000 djece, a isplaćeno je ukupno 16 milijuna KM. Program se nastavlja i tijekom ove godine.
Također je povećan iznos naknada za roditelje njegovatelje – s dosadašnjih 619 KM na 1.000 KM.
Izmjenama Zakona o materijalnoj potpori obiteljima s djecom uvedena je dodatna podrška obiteljima koje imaju djecu s invaliditetom prve kategorije ili djecu oboljelu od malignih bolesti. U tim slučajevima ukinuta su sva ograničenja vezana uz prihod obitelji, čime se dodatno osigurava dostupnost prava najugroženijima.
Jedan od narednih ciljeva je i osnivanje Alimentacijskog fonda, koji bi preuzeo isplatu alimentacija u slučajevima kada roditelji ne izvršavaju tu obvezu. Time bi se zaštitila prava djece i spriječilo da postanu žrtve dugotrajnih i konfliktnih razvoda.
Ministarstvo planira i u ovoj godini izdvojiti 24 milijuna KM za jačanje sustava socijalne zaštite.
Novi Zakon o radu
Iz Ministarstva podsjećaju i da je u pripremi novi Zakon o radu, kojim se predviđaju dodatne pogodnosti za majke i roditelje unutar radnog zakonodavstva. Među ključnim mjerama su dodatna zaštita trudnica, rodilja i dojilja, pravo očeva na roditeljski dopust, te pravo na dopust prilikom polaska djeteta u prvi razred osnovne škole. Također se proširuje mogućnost korištenja neplaćenog dopusta za radnike s statusom udomitelja.
Izvor: fmrsp.gov.ba