BiHVijesti

FBiH Više od tri četvrtine mladih živi s roditeljima

Više od 78 posto mladih u Federaciji BiH još uvijek živi s roditeljima, dok svega 8,6 posto njih ima riješeno stambeno pitanje kroz vlasništvo nad nekretninom. Ovi podaci ukazuju na složen socijalni položaj mladih, koji je jedan od ključnih razloga njihove sve češće odluke o napuštanju zemlje.

Prema posljednjem istraživanju, mladi čine 21,8% ukupnog stanovništva Federacije BiH, odnosno njih 476.986. Najbrojniji su u dobnoj skupini od 25 do 30 godina (34,5%), a čak 81,6% ih je neudano ili neoženjeno. U kontekstu stambene neovisnosti, samo 19,3% mladih živi odvojeno od roditelja, najčešće kao podstanari ili u studentskim domovima.

Visoke cijene, niska kreditna sposobnost i nesigurni ugovori

Glavni uzroci slabog stambenog osamostaljivanja mladih su visoke cijene najma, nedostatak sustavnih subvencija te otežan pristup hipotekarnim kreditima. Manje od trećine mladih ima ugovor o radu na neodređeno, što mnoge banke postavljaju kao preduvjet za odobravanje kredita.

Upravo zbog toga, u novoj Strategiji za mlade Federacije BiH za razdoblje 2025. – 2034., koju je nedavno usvojila Vlada FBiH, predviđene su mjere uspostavljanja specifične stambene politike za mlade.

Nove mjere i prijedlozi podrške

U strategiji se naglašava potreba analize učinkovitosti postojećih županijskih i lokalnih programa stambenog zbrinjavanja te uspostava baze korisnika stambenih politika. Također se predlaže izrada vodiča o poreznim olakšicama pri kupnji prve nekretnine, kao i razvoj smjernica za unaprjeđenje postojećih mjera.

Nove oblike podrške činit će subvencioniranje i sufinanciranje troškova stanovanja, uključujući:

  • mogućnost zakupa, kupnje ili gradnje stambenih jedinica,
  • subvencioniranje kamata i najamnina,
  • definiranje javnih kriterija za podršku mladim bračnim parovima i osobama s invaliditetom.

Uloga županija i lokalne samouprave

Za uspješnu provedbu ovih mjera ključna je aktivna uključenost županijskih i lokalnih vlasti. Strategija predviđa preporuku županijama za sufinanciranje studenata koji su primorani studirati izvan matične županije, kao i uspostavljanje posebnih stambenih fondova ili evidencija o slobodnim nekretninama u njihovom vlasništvu.

Zaključno, dokument naglašava potrebu za boljom koordinacijom između različitih razina vlasti kako bi se osigurao učinkovit sustav podrške mladima u rješavanju stambenog pitanja. Strategija je rezultat rada stručne skupine, istraživanja i izravnih konzultacija s mladima provedenih tijekom protekle godine.

www.brotnjo.ba

Vezani članci

Back to top button