HNŽVijesti

MINISTAR MARIĆ “Na području HNŽ-a djeluju skupine povezane sa selefijskim pokretom.”

U nedavnoj operativnoj akciji “Range”, koju su na području Mostara 13. svibnja 2025. godine proveli službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), uhićene su četiri osobe. Akcija je provedena pod nadzorom Županijskog tužiteljstva u Mostaru i po nalogu Općinskog suda, a obuhvatila je pretrese na sedam lokacija te oduzimanje veće količine oružja. Privedeni su podvrgnuti kriminalističkoj obradi.

U akciji je sudjelovalo i Ministarstvo unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanske županije, koje već duže vrijeme prati pojave radikalnog islamizma i nezakonitog posjedovanja oružja na svom području.

“Postoje operativna saznanja o djelovanju pojedinaca i skupina koje se mogu dovesti u vezu sa selefijskim pokretom i koji povremeno izražavaju radikalne stavove, osobito putem društvenih mreža” izjavio je ministar unutarnjih poslova HNŽ-a Marijo Marić za Radioteleviziju Herceg-Bosne. Naglasio je kako takvi stavovi često uključuju nepriznavanje državnih i županijskih institucija.

Sigurnosni stručnjaci podsjećaju da Bosna i Hercegovina ima povijest terorističkih napada povezanih s ekstremnim pripadnicima selefijskog pokreta i mudžahedina. Iako se takvi incidenti u posljednje vrijeme nisu događali, rizik od radikalizacije i dalje postoji.

“Radikalizacija nije nepoznanica u BiH, posebice kada govorimo o građanima koji su ratovali na stranim ratištima, poput Sirije, na strani Islamske države. Neki od njih su i osuđeni pred sudom BiH” kazao je prof. dr. Gordan Radić.

Sigurnosni analitičar Dževad Galijašević istaknuo je kako institucije ponekad zanemaruju širi kontekst potencijalno terorističkog djelovanja, uključujući obuke s oružjem i kontakte s povratnicima s ratišta. Posebno je ukazao na potrebu istraživanja ilegalnog naoružavanja i okolnosti vojne obuke u civilnim prostorima.

“Ne možete uhićivati ljude zbog izazivanja opće opasnosti, a zanemarivati činjenicu da su se okupljali s ideološkim ciljem, nabavljali oružje i održavali vojne vježbe na ilegalnim lokacijama” poručio je Galijašević.

Unatoč zabrinutostima, stručnjaci naglašavaju da među građanima ne bi smjelo biti prostora za paniku.

“Iako postoji latentna opasnost, prema izvješćima međunarodnih agencija sve je još uvijek pod kontrolom. Problem je što politička kriza dodatno otežava rad sigurnosnih službi” upozorio je Radić.

Ministar Marić zaključuje kako razloga za uzbunu među građanima nema, ali da je važno pratiti sve oblike radikalizma kako ne bi narušili sigurnosni poredak.

O daljnjem statusu privedenih odlučit će Tužiteljstvo HNŽ-a, dok se oglasio i Medžlis Islamske zajednice u Mostaru, koji je odlučno negirao postojanje vehabijske zajednice na ovom području.

Vezani članci

Back to top button