
Sveučilišna klinička bolnica Mostar prva je zdravstvena ustanova u regiji koja koristi FluoBeam – vrhunsku tehnologiju za intraoperativnu fluorescencijsku vizualizaciju, koja kirurgiji donosi novu razinu preciznosti i sigurnosti.
Ova inovativna tehnologija omogućuje kirurzima u realnom vremenu procjenu perfuzije tkiva i limfne drenaže, što značajno povećava uspješnost i sigurnost operacija. Na Odjelu plastične, rekonstruktivne i estetske kirurgije SKB Mostar, FluoBeam se već uspješno primjenjuje u liječenju malignog melanoma, karcinoma dojke te kod složenih rekonstruktivnih zahvata, osobito u slučajevima teških trauma i formiranju kožnih režnjeva za pokrivanje velikih defekata.
“U proteklih godinu dana FluoBeam smo koristili kod više od trideset pacijenata s melanomom, ali i kod brojnih pacijentica s karcinomom dojke. Tehnologija nam omogućuje preciznije planiranje operacije, sigurniju izvedbu zahvata i rekonstrukciju dojke već tijekom iste operacije” istaknuo je dr. Marko Kljakić, specijalist plastične, rekonstruktivne i estetske kirurgije SKB Mostar.

FluoBeam u SKB Mostar otvara i mogućnosti za razvoj mikrokirurških rekonstrukcija, koje su već u planu, čime se Mostar pozicionira kao centar izvrsnosti u suvremenoj rekonstruktivnoj kirurgiji.
Rekonstrukcija dojke – iznimka umjesto pravila
Unatoč tehničkim mogućnostima i dostupnom financiranju, statistika rekonstrukcija dojke u regiji ostaje poražavajuće niska. Dok se u razvijenim zemljama kirurška rekonstrukcija provodi kod 30 do 40 posto pacijentica nakon mastektomije (npr. 32,7 % u SAD-u), u Hercegovačko-neretvanskoj županiji tijekom 2024. godine izvedeno je 106 operacija dojke, ali su samo dvije pacijentice prošle kroz kiruršku rekonstrukciju.

Ovo je iznimno niska brojka, osobito ako se uzme u obzir da Zavodi zdravstvenog osiguranja HNŽ i ZHŽ od prošle godine u potpunosti financiraju rekonstruktivne zahvate – uključujući silikonske implantate, grudnjake, kupaće kostime i druge potrebne pomagala.
“Ovi podaci govore sami za sebe. Rekonstrukcija dojke mora postati pravilo, a ne iznimka. Imamo kapacitete, opremu i formiran Tim za dojku, ali potrebna nam je i snažnija institucionalna i društvena podrška” poručuje dr. Kljakić.
Dodaje kako pacijentice s pravom ne žele prolaziti kroz više od jedne operacije zbog emocionalnog i fizičkog stresa. Današnja plastična kirurgija nudi tzv. single-stage pristup, odnosno mogućnost poštedne operacije i rekonstrukcije dojke u istom aktu – što uz FluoBeam postaje standard i u Mostaru.
Dijagnostika – temelj uspjeha
Uspješna kirurgija počinje s točnom i ranom dijagnostikom. Napredak u radiološkim metodama – poput visokokvalitetne mamografije, ultrazvuka i magnetske rezonancije dojki – donosi veliku prednost u otkrivanju bolesti i kirurškom planiranju. No, bez organiziranih probirnih programa i sustavne edukacije žena, ovi potencijali ostaju neiskorišteni.
“Naš sljedeći cilj je jačanje suradnje s drugim odjelima i institucijama kako bismo unaprijedili probirne programe i informiranost. Što ranije otkrijemo bolest, to su ishodi bolji, a zahvati manji i sigurniji” zaključuje dr. Kljakić.
S vlastitim FluoBeam uređajem, educiranim osobljem i jasnom strategijom razvoja, Sveučilišna klinička bolnica Mostar potvrđuje status vodeće ustanove u području plastične i rekonstruktivne kirurgije – ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i na razini šire regije.