UŽIVO Ispraćaj u Vatikanu i odavanje počasti vjernika i globalnih lidera

Ispraćaj pape Franje, koji je preminuo u ponedjeljak u dobi od 88 godina, danas se održava na Trgu svetog Petra u Vatikanu. Ceremonija će biti ključni trenutak za katolički svijet, ali i globalnu zajednicu, koja odaje počast papi Franji za njegovu neizmjernu ulogu u promicanju mira, međureligijskog dijaloga i ljudskog dostojanstva.
Nakon službenog ispraćaja, prema vlastitoj želji, papa Franjo bit će pokopan u rimskoj bazilici svete Marije Velike, umjesto unutar vatikanskih zidina, što odražava njegovu želju za jednostavnošću i skromnošću.
Globalna prisutnost na oproštaju
Očekuje se da će na Trgu svetog Petra prisustvovati više od 200.000 ljudi, među kojima će biti brojni svjetski lideri. Na ceremoniji će biti prisutno oko 50 šefova država, uključujući američkog predsjednika Donalda Trumpa, deset vladajućih monarha, te čelnici iz Italije, Francuske, Njemačke, Velike Britanije, Ukrajine, Brazila, institucija Europske unije, ali i Franjine domovine Argentine.
Ceremoniji će nazočiti i hrvatski predsjednik Zoran Milanović, kao i premijer Andrej Plenković, koji su obojica izrazili duboko poštovanje prema papi Franji i njegovoj iznimnoj ostavštini.
Predstavnici Bosne i Hercegovine
Ispraćaju će prisustvovati i visoki dužnosnici iz Bosne i Hercegovine. Član Predsjedništva BiH, Denis Bećirović, službeno je potvrdio svoju prisutnost na pogrebu pape Franje, ističući kako na ovaj način odaje poštovanje papi Franji i njegovom doprinosu globalnom miru te međureligijskom dijalogu. U priopćenju iz Ureda člana Predsjedništva BiH navodi se kako je Bećirović “duboko impresioniran papi Franji i njegovom predanošću ljudskom dostojanstvu i međusobnom poštovanju”.
Također, prema najavama, pogrebu će prisustvovati i predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto te predsjedateljica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović. Umjesto člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, na pogreb će otići njegova savjetnica.
Ostavština pape Franje
Papa Franjo, koji je obnašao papinsku službu od 2013. godine, poznat je po svom zalaganju za socijalnu pravdu, zaštitu okoliša i poticanje međureligijskog dijaloga. Njegov posjet Sarajevu 2015. godine ostao je zapamćen po porukama mira i pomirenja koje je uputio svim narodima i vjerskim zajednicama u Bosni i Hercegovini.
Tijekom svoje papinske službe, Franjo je također bio glasni kritičar društvene nejednakosti, pozivajući na veću solidarnost među narodima i smanjenje globalnih razlika. Njegova predanost ljudskim pravima i ljubavi prema siromašnima, te borba protiv nasilja i ekstremizma, učinili su ga jednom od najvažnijih figura suvremenog svijeta.
Ceremonija ispraćaja pape Franje bit će trenutak globalnog okupljanja, koji će podsjetiti na njegovu neizmjernu važnost u oblikovanju svjetske politike, religije i društva.
Program ispraćaja pape Franje: Ceremonija, sigurnosne mjere i posebni trenuci
Današnji dan posvećen ispraćaju pape Franje započeo je okupljanjem katoličkih svećenika, nadbiskupa i biskupa u Konstantinovom krilu bazilike svetog Petra, dok su patrijarsi pravoslavnih crkava i kardinali okupili u kapeli svetog Sebastijana unutar same bazilike. Ovo je prvi korak prema službenom ispraćaju, koji će u potpunosti odražavati papinu skromnost i posvećenost vjeri.
Pogrebna misa i posljednji pozdrav
U 10 sati započela je pogrebna misa, koja je uključivala polaganje papinog lijesa na Trg svetog Petra, gdje će tisuće vjernika i svjetskih lidera odati posljednji pozdrav. Svetu misu predvodio je dekan Kardinalskog zbora, kardinal Giovanni Battista Re. Očekuje se da će pogreb trajati do 11:30 sati, nakon čega slijedi spora procesija kojom će Papin lijes biti prenesen do bazilike Santa Maria Maggiore, gdje će biti pokopan.
Sigurnosne mjere i veliki broj okupljenih
S obzirom na globalnu važnost ovog događaja, sigurnosne mjere su na najvišoj razini. U Rimu je prisutno oko 4000 policajaca, uz dodatnu podršku vojske, hitnih službi i 4000 volontera. Procjenjuje se da će procesiju pratiti oko milijun ljudi, a Trg svetog Petra bio je ispunjen mnoštvom već od ranih jutarnjih sati. Neki vjernici su kampirali prethodne noći kako bi zauzeli mjesta za posljednji pozdrav voljenom papi.
Posebni trenuci za svjetske lidere
Posebno dopuštenje da nekoliko trenutaka provedu pred Papinim lijesom dobili su američki predsjednik Donald Trump i njegova supruga Melania, kao i talijanski predsjednik Sergio Mattarella. Službene delegacije bile su raspoređene na desnoj strani oltara, s najvažnijim gostima, među kojima su bili predsjednik Argentine, Javier Milei, i talijanski čelnici. Unatoč napetostima u prošlosti, Milei je, u govoru pred okupljenima, izrazio duboko poštovanje prema papi Franji, nazivajući susret “istinskom čašću” i naglasivši papinu dobrotu i mudrost.
Voditelj misa i predstojeće odluke
Pogrebnu misu predvodi kardinal Giovanni Battista Re, koji, iako star 91 godinu, nije u mogućnosti sudjelovati u izboru novog pape. Prema pravilima, kardinali stariji od 80 godina nemaju pravo glasa u konklavi, ali mogu biti izabrani za papu, iako je takav ishod vrlo malo vjerojatan. Nakon sprovoda, Katolička crkva ulazi u devetodnevno razdoblje žalosti. Druga misa žalosti planirana je za nedjelju, a u narednim danima Vatikan će objaviti datum početka konklave za izbor Franjinog nasljednika, što se očekuje početkom svibnja.
Papa Franjo – posljednji počinak
Papa Franjo bit će pokopan u jednostavnom grobu unutar bazilike Santa Maria Maggiore, koju je posebno volio. Njegovo posljednje počivalište bit će obilježeno skromnom pločom s natpisom “Franciscus”, simbolizirajući njegovu posvećenost jednostavnosti. Procesija koja će nositi njegov lijes proći će kroz centar Rima, uključujući poznate spomenike poput Koloseuma, a na stepenicama crkve bit će prisutna i skupina siromašnih, što simbolizira trajnu papinu predanost najslabijima.
Ovaj povijesni trenutak za katolički svijet i globalnu zajednicu ističe važnost pape Franje i njegovu ostavštinu koja će trajati dugo nakon njegovog ispraćaja.